STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Grudzień 09 2016 16:18:53   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2017

WOLONTARIAT

PCK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
11 LlSTOPADA - AKADEMIA
INNE

Czy wciąż nie wiecie jak wyglądały obchody Święta Niepodległości w kolejnych okresach historii Polski? A może potraficie określić zmiany jakie zachodziły w wyglądzie godła RP i tekście naszego hymnu narodowego na przestrzeni wieków? Jeżeli nie, oznacza to, że nie było was na akademii zorganizowanej przez uczniów z klasy IIIa, IIc oraz Ic.
Koordynacją ich działań zajęła się prof. Grażyna Zawała. Krótkie prezentacje przybliżyły uczniom klas pierwszych: jak świętowano odzyskanie niepodległości kiedyś i dziś, kiedy i jak wyglądające godło stanowiło symbol naszego kraju oraz jakie zmiany wprowadzano do tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” dopasowując go do panującej rzeczywistości.
Tą niecodzienną lekcję historii uświetniły tematycznie wpasowujące się w charakter święta piosenki, wykonane przez uczennice z klasy IIIa. Po przedstawieniu wszystkich prezentacji odbył się krótki test, sprawdzający wiedzę słuchaczy nabytą podczas uroczystości. Największa ilość punktów zdobyła klasa Id.
Na dwóch kolejnych godzinach lekcyjnych odbyło się już tradycyjne „Karaoke z Niepodległością”. Na koniec, dziesięcioosobowe jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali Mateusz Szota, Szymon Kiszel, Bartosz Głowacki i Michał Jeziorek z klasy IIIa oraz Krystian Ostrouch z klasy IIIc. Dodatkową nagrodę publiczności zdobyła klasa IIc. Myślę, że wszyscy uczniowie świetnie się bawili podczas każdej z części obchodów, bowiem patriotyzm to jedna z myśli przewodnich naszej szkoły, a Żeromiacy wiedzą jak ważną wartością jest niepodległość.

Galeria zdjęć
KONCERT W FILHARMONII ŚLĄSKIEJ
WYJAZDY

Młoda Filharmonia to comiesięczne koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. Koncerty prowadzi Regina Gowarzewska, doświadczona prelegentka, interesująco komentująca prezentowaną muzykę i przedstawiająca jej twórców. Uczniowie głównie klas pierwszych i drugich pod opieką pani Agnieszki Łączkowskiej i Małgorzaty Dziwińskiej dn. 09.11.2016r. udali się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach, by wysłuchać koncertu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej pt. "Oblicza Polski w muzyce". Mieliśmy okazję usłyszeć wiele klasycznych utworów. Na początku Uwerturę "Polonia"-Ryszarda Wagnera, następnie "Bogurodzicę". Nie obyło sie również bez kompozycji patrona Filharmonii - Henryka Mikołaja Goreckiego "Trzy tańce na orkiestrę". Pozniej chór wraz z orkiestrą zagrali trzy pieśni powstańcze i "Harnasie". Cały występ kończył "Mazur" z Opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszko.
A. C.

SZCZĘŚLIWE NUMERKI
SAMORZĄD
Wylosowane szczęśliwe numerki na najbliższy tydzień:

Poniedziałek (14.11) - 18

Wtorek (15.11) - 19

Środa (16.11) - 13

Czwartek (17.11) - 7

Piątek (18.11) - 17

GRATULUJEMY !!!
WYROK W SPRAWIE ZENONA ZIEMBIEWICZA
NAUKA
Dnia 7 listopada 2016 r.
Sąd Rejonowy w Zawierciuw składzie:
Przewodniczący: Aleksandra Cichecka
Sędzia: Karolina Śliwecka
Sędzia: Mateusz Szota
Protokolant: Magdalena Żyła
po rozpoznaniu sprawy przeciwko Zenonowi Ziembiewiczowi (Tomasz Korusiewicz), wysłuchaniu obrońcy Bartosza Głowackiego i prokuratora Małgorzaty Wilk oraz zapoznaniu się z zeznaniami świadków:
Joanna Ziembiewicz – Karolina Dzidowska
Walerian Ziembiewicz – Krystian Smoleń
Justyna Bogutówna – Adrianna Pucek
Elżbieta Biecka – Małgorzata Trela
Cecylia Kolichowska – Klaudia Czech
Adela – Sandra Ganobis

I. Uznaje Zenona Ziembiewicza winnym zdrady Elżbiety Bieckiej, doprowadzenia do próby samobójczej Justyny Bogutówny oraz przekraczania wszelkich granic moralnych i skazuje go na 200 godzin prac publicznych.
II. Zobowiązuje Zenona Ziembiewicza do wypłacenia odszkodowań w wysokości po 10 tysięcy złotych dla Justyny Bogutówny i Elżbiety Bieckiej.
III. Uznaje Zenona Ziembiewicza niewinnym zarzucanego mu czynu wydania rozkazu strzelania do protestujących oraz umarza postępowanie w tej sprawie.
IV. Stawia Justynie Bogutównie zarzut dokonania nielegalnej aborcji oraz wytacza przeciwko oskarżonej proces sądowy, na którym zapadnie wyrok w wyżej wymienionej sprawie.

Galeria zdjęć
"PODCHODY NIEPODLEGŁOŚCI"
INNE

Jakie były imiona córek Józefa Piłsudskiego? W którym roku powstały Legiony Polskie? Czym była Rada Regencyjna? Te i podobne pytania pojawiły się w zadaniach, które rozwiązywali uczestnicy "Podchodów Niepodległości 2016". Pięć grup uczniów (A, B, C, D i E) nie tylko zmagało się z krzyżówkami, wykreślankami, rebusami i quizami, których głównym tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale musiało także odnaleźć miejsca, w których zadania te zostały ukryte. Jedni musieli zajrzeć na półkę "bookcrossing", inni zapukać do gabinetu higienistki lub sekretariatu, jeszcze inni przeszukać małą salkę gimnastyczną. Zwycięzcami, którzy w błyskawicznym tempie "wytropili" i rozwiązali wszystkie zadania, okazali się uczniowie z grupy E (czyli IIE i IIIE). Wywalczyli oni w ten sposób dla swoich klas możliwość zgłoszenia nieprzygotowania na jeden wybrany dzień. Po piętach deptali im jednak uczniowie z pozostałych grup, którzy dzielnie wytrwali do końca i rozwiązali komplet zadań. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy także uczniom współpracującym ze Szkolną Grupą Amnesty International za pomoc w przygotowaniu i organizacji podchodów.

Galeria zdjęć
KiHTK
INNE


W ramach realizacji projektu MEN " Propagowanie i rozwój czytelnictwa wśród młodzieży", biblioteka szkolna we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie zorganizowała wydarzenie czytelnicze - "Prezentacja ofert taniej książki". Kiermasz odbył się w dn. 04-28.10.2016 r. w pomieszczeniach biblioteki szkolnej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą beletrystyczną, jak i z książką edukacyjną. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia czytelnicze przyczynią się do jeszcze większego zainteresowania książką.
B.P., A. Ł.

VII NOC FILMOWA “ŻEROMFILM 2016”
INNE
10/11 listopada 2016
“ARTYSTYCZNE KINO AUTORSKIE”


Już w najbliższy czwartek, 10 listopada spotkamy się, by wziąć udział w filmowej, edukacyjnej imprezie organizowanej od siedmiu lat w naszej szkole. Tym razem noc poświęcona będzie „artystycznemu kinu autorskiemu”. Plebiscyt, w którym uczestniczyli uczniowie, wyłonił czterech reżyserów. Ich dzieła pokażemy już niebawem. A zatem zobaczycie:

“Ziemię obiecaną” z 1974 r. w reżyserii Andrzeja Wajdy
“ Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?” z 1978 r. w reżyserii Stanisława Barei
“Volver” z 2006r. w reżyserii Pedro Almodóvar'a
“ Django” z 2012 w reżyserii Quentin'a Tarantino

Organizatorem Nocy Filmowych jest Samorząd Uczniowski I LO im. S. Żeromskiego w Zawierciu, a opiekę nad nią sprawują mgr J. Sierka i mgr M. Janus.

Honorowy patronat pełni Dyrektor I LO mgr Bożena Bańska

W imprezie mogą brać udział wyłącznie uczniowie I LO po przedłożeniu organizatorom (do środy 9 października 2016r.) pisemnej zgody rodziców (druk do pobrania na stronie szkoły). W tej sprawie proszę kontaktować się z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Martyną Morel. Uczestników obowiązuje zmienne obuwie, warto również przynieść śpiwór.
Tegoroczny, szczególnie piękny, projekt plakatu to dzieło Kuby Masłowskiego i Kacpra Kwietnia.
Zapraszamy wszystkich wielbicieli sztuki filmowej do wzięcia udziału w naszej wyjątkowej imprezie.

Wasz As

Zgoda na noc filmową
WARSZTATY FILMOWE
PROJEKTY

W związku z udziałem naszych uczniów w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej postanowiliśmy poszerzyć naszą wiedzę filmową, jak na razie zdobywaną na zajęciach Małej Akademii Filmowej i nawiązaliśmy współpracę z Panią Natalią Gruenpeter. Pani doktor nauk humanistycznych jest pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego. Pracę doktorską napisała na temat związków wczesnego kina i fotografii. Pani Natalia jest animatorką kultury i edukatorką, zainteresowaną w szczególności fotografią, historią kina, krytyką filmową i kulturą amerykańską, należy do sieci Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej i zgodziła się nam pomóc.

W środę 2 listopada 2015r. odbyły się w naszej szkole warsztaty filmowe. Ich formuła polegała na krótkich wykładach przeplatanych quizami, pytaniami i ćwiczeniami. Miało to na celu utrwalenie i uporządkowanie wiedzy o kinie oraz zdobycie nowych umiejętności i informacji. Zajęcia miały za zadanie w szczególności poruszyć wybrane zagadnienia z broszury informacyjnej przygotowanej przez Filmotekę Narodową. Były one następujące:  Rozwój rodzajów i gatunków filmowych w różnych okresach historycznych,  Kino autorskie a kino gatunków,  Środki filmowego wyrazu,  Wzajemne relacje popkultury i filmu,  Wpływ estetyki nowych mediów na język filmu.

Galeria zdjęć

Czytaj więcej...
ZEBRANIA Z RODZICAMI LISTOPAD 2016
INNE

O G Ł O S Z E N I E

Dyrekcja ZSO I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu informuje uczniów o planowanym terminie spotkań dyrekcji szkoły oraz wychowawców klas z rodzicami uczniów.


HARMONOGRAM SPOTKAŃ Z RODZICAMI


SZCZĘŚLIWE NUMERKI
SAMORZĄD
Wylosowane szczęśliwe numerki na najbliższy tydzień:

Poniedziałek (7.11) - 16

Wtorek (8.11) - 34

Środa (9.11) - 15

Czwartek (10.11) - 9

GRATULUJEMY !!!
"PODCHODY NIEPODLEGŁOŚCI"
INNE

Już w najbliższy poniedziałek, 7 listopada 2016 r., w związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, odbędą się "Podchody Niepodległości". Konkurs będzie polegał na rozwiązywaniu zadań tematycznie związanych z odzyskaniem niepodległości i kształtowaniem granic państwa polskiego po I wojnie światowej. Poszczególne zadania zostaną jednak ukryte w różnych częściach szkoły, a każde prawidłowo rozwiązane będzie zawierało informację na temat miejsca ukrycia kolejnego. Uczestnicy podchodów podzieleni będą na pięć dziesięcioosobowych grup: A, B, C, D i E. Grupa, która jako pierwsza rozwiąże prawidłowo wszystkie zadania, wygrywa dla swoich klas nieprzygotowanie na lekcje w jednym, wybranym przez siebie dniu. Uczniów poszczególnych klas, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie, zapraszamy w poniedziałek na początku 3. lekcji (czyli o 9:45) na wspólne rozpoczęcie podchodów, które będzie miało miejsce na korytarzu II piętra w pobliżu sal 67 (geografia) i 85 (historia). Tu zostaną przekazane grupom szczegóły techniczne oraz pierwsze zadania. Czas trwania konkursu jest przewidziany na 3. i 4. lekcję. Uwaga! Aby rozwiązywanie zadań stało się nieco łatwiejsze, zamieszczamy poniżej materiały pomocnicze przygotowane w ramach działalności Szkolnej Grupy Amnesty International. Zachęcamy do lektury a uczestnikom poniedziałkowego konkursu życzymy powodzenia!

Książeczka elektroniczna
Strona 5 z 133 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>