STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Luty 23 2018 03:23:42   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
WITAMY
NAUKA | SPORT | AKCJE I PROJEKTY | SAMORZĄD SZKOLNY | WYCIECZKI I WYMIANY | INNE
You need flash.
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
ZJAZD ABSOLWENTÓW

Absolwencie! Czekałeś na tą wiadomość!
15 czerwca 2018 roku zapraszamy na Zjazd Absolwentów.
Kliknij i sprawdź szczegółowe informacje!

Podziękowania od Amnesty International
PROJEKTY

Oficjalne potwierdzenie Waszego udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International - i jednocześnie podziękowanie za włączenie się w akcję!
Zajęcia z historii w języku angielskim
PROJEKTY

W najbliższy czwartek - 22 lutego - odbędą się kolejne zajęcia z historii prowadzone w języku angielskim. Ich tematyka będzie dotyczyła sytuacji w Europie po zakończeniu I wojny światowej. Zapraszamy na ósmej lekcji (14:10-14:55) do sali 85.

Wyróżnienie dla Julii Ćwiklińskiej w Europejskim Konkursie Młodych Tłumaczy Juvenes Translatores
NAUKA

W listopadzie, po eliminacjach szkolnych, 5 naszych uczniów brało udział w Europejskim Konkursie Młodych Tłumaczy Juvenes Translatores. Ich prace wraz z pracami uczniów z wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej zostały przesłane do Brukseli. Właśnie ogłoszono wyniki: autorem najlepszego tłumaczenia w Polsce okazał się Marcin Martinez Dzedzej z Warszawy. Oprócz zwycięzcy wytypowano jednak dodatkowo 10 prac, które zdaniem komisji zasłużyły na szczególne wyróżnienie. Jedną z osób wyróżnionych w konkursie jest uczennica naszej szkoły Julia Ćwiklińska.
Serdecznie gratulujemy.
A.G.

Galeria zdjęć
WOLONTARIAT - III MIĘDZYNARODOWE ZIMOWE MISTRZOSTWA W PŁYWANIU LODOWATYM - 2018.02.18
INNE

Kolejny wolontariat za nami. 11 uczniów naszego liceum, mimo zimna uczestniczyło w wolontariacie w Morsku podczas III MIĘDZYNARODOWYCH ZIMOWYCH MISTRZOSTW W PŁYWANIU LODOWATYM. Przygotowanie wolontariatu: Joanna Dziechciarz - Duda, opieka: Ewelina Gawęda.

Galeria zdjęć
BIEG WALENTYNKOWY - ŻEROM W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
SPORT

Dnia 18.02.2018 r. uczniowie I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu (Natalia Haas, Julia Szczygieł, Arek Bożek) wraz z koleżanką z zaprzyjaźnionej szkoły uczestniczyli w VII Biegu Walentynkowym w Dąbrowie Górniczej. Startowali wśród setek czerwonych balonów i oryginalnych strojów. W zawodach uczestniczyła także pani pedagog Joanna Dziechciarz - Duda w rywalizacji parami. Wyniki były bardzo zadowalające, życzymy wszystkim powodzenia i dalszych sukcesów.
J.Sz.

Galeria zdjęć
SZCZĘŚLIWE NUMERKI
SAMORZĄD
Wylosowane szczęśliwe numerki na najbliższe dni:Poniedziałek (19.02) - 12

Wtorek (20.02) - 1

Środa (21.02) - 23

Czwartek (22.02) -16

Piątek (23.02) - 6


WARSZTATY "JAK ZROBIĆ FILM REKLAMOWY/PROMOCYJNY"
INNE
SZKOLNY KLUB RECENZENTA - PTASIEK W. WHARTON
PROJEKTY

,,Ptasiek” William Wharton
,,Ptasiek” to pierwsza książka amerykańskiego pisarza Williama Whartona, za którą pisarz został laureatem nagrody National Book Award.
Na stronach tej wzruszającej powieści poznajemy Ptaśka i Ala. Al jest szkolnym łobuzem-silnym, zabawowym, uganiającym się za dziewczynami. Z kolei Ptasiek to chuderlawy chłopak, który fascynuje się ptakami. Łączy ich przyjaźń. Niestety Al przestaje rozumieć swojego kumpla, gdyż ten całkowicie zatraca się w swojej pasji. Ptasiek marzy o wolności. Pragnie wzbić się w przestworza. „Ptak nie myśli o tym, co robi - jednym swobodnym ruchem skrzydeł odrzuca wszystko w jednej chwili. Wszystko bym dał, żeby się tego nauczyć”, świat ptaków pochłania Ptaśka. Jednak spokojną rzeczywistość chłopców burzy wojna. Ci młodzi ludzie wyruszają na front, by mierzyć się z wrogiem. Podczas walk Al poznaje samego siebie. Jego twarda skorupa pęka, gdy spotyka się ze śmiercią. Los chłopców znów splata się. Al trafia z ciężkimi obrażeniami do szpitala, gdzie leży również Ptasiek. Okazuję się, że jego pasja przeradza się w obłęd…
„Ptasiek” jest książką poruszającą i niezwykłą. Wraz z Ptaśkiem poznajemy dogłębnie świat ptaków. Badamy je, zgłębiamy ich zwyczaje i relację. Możemy spojrzeć na te skrzydlate istoty oczami pasjonata, ale także oczami samych ptaków…
Mierzymy się także z tematem choroby psychicznej. Możemy dostrzec jak duży wpływ na ludzką psychikę ma otoczenie. Ptasiek, chłopiec wrażliwy, pełen marzeń, pragnie odnaleźć w świeci harmonię, dobro i ład. Spotyka się z okrucieństwem i brakiem akceptacji. Rzeczywistość, w której żyje główny bohater jest okrutna i pusta - ogranicza jego własne ,,JA”. Ptasiek chce być wolny, więc ucieka w inny świat, w świat choroby. “Jesteśmy stuknięci, bo nie możemy pogodzić się z tym, że rzeczy dzieją się bez najmniejszego powodu i nie mają żadnego znaczenia. Nie podoba nam się obraz życia jako biegu przez płotki, które jakoś tam trzeba pokonać. Wydaje mi się, że każdy, kto nie jest wariatem, po prostu za wszelką cenę prze dalej. Żyją z dnia na dzień, tylko dlatego, że po jednym dniu przychodzi następny, a jak już skończą im się dni, zamykają powieki i mówią, że umarli”.
W utworze poznajemy również moc ludzkiej przyjaźni, która jest w stanie przetrwać wszystko - rozłąkę, wojnę, a nawet ciężką chorobę. Al mimo obłędu Ptaśka nie opuszcza go a wręcz przeciwnie, próbuje wyciągnąć przyjaciela z obłędu. Robi to za pomocą wspomnień z ich młodzieńczych lat. To pokazuje nam, że przeszłość jest w każdym z nas.
Jest to powieść o przyjaźni, której nie rozdziela nawet wojna; pasji, która przeradza się w obłęd i o dzieciństwie, które pozostaje na zawsze w każdym z nas. Polecam te książkę wszystkim.
Katarzyna Szlachcic

DAR DLA SZKOŁY
INNE

Z życzeniami przyjemnej lektury " Żerom" otrzymał niedawno dar od absolwentki rocznika 2006 - Pani Martyny Tyszczak.

Zbiór wierszy " Instalacja" to " czterdziestka skondensowanych ... utworów poetyckich", w których laureatka pierwszej nagrody w konkursie jednego wiersza w Sosnowcu prezentuje szczerą poezję, dotkniętą prawdziwymi emocjami.

Dziękujemy naszej absolwentce za ciepłe słowa o szkole, za pamięć i za podarowanie I LO swojej książki. Zapraszamy wszystkich do lektury zbiorku do szkolnej biblioteki! Dziękujemy także za stałą współpracę wolontaryjną naszych uczniów z MOPS-em i wiele działań, które wspólnie udało nam się urzeczywistnić.

ADM

WARSZTATY - LUKROWANIE PIERNIKÓW - 2018.02.13
INNE

W dniu dla niektórych pechowym, a dla nas szczęśliwym (13 luty) grupa zapaleńców spędziła miło czas poznając tajniki lukrowania, zdobienia pierników. Warsztaty poprowadziła pani Renata Skała, która wykonuje piękne, artystyczne pierniki, prowadzi liczne szkolenia w Polsce i zagranicą oraz jest właścicielką ulubionej przez wszystkich Cukierni-Kawiarni Skała.
Kolejny raz przekonaliśmy się, że to co łatwo wygląda do wykonania - wymaga wielkich umiejętności i precyzji. Każdy z uczestników wykonał zestaw walentynkowych pierników. Wielkie podziękowania dla pani Reni za poświęcony czas, przekazanie wiedzy i ciekawe zajęcia. Warsztaty zorganizowała Joanna Dziechciarz - Duda.

Galeria zdjęć
Strona 1 z 168 1 2 3 4 > >>