STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Listopad 29 2015 15:04:50   
PROJEKTY


COMENIUS

I LO W PROGRAMIE COMENIUS

I LO W PROJEKCJIE COMENIUS

COMENIUS

Nawigacja
MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

BIBLIOTEKA

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2016

WOLONTARIAT

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
WITAMY
NAUKA | SPORT | AKCJE I PROJEKTY | SAMORZĄD SZKOLNY | WYCIECZKI I WYMIANY | INNE
You need flash.
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
BOOKCROSSING
PROJEKTY

Czy Żerom czyta? Bookcrossing – pod takim hasłem już w najbliższą środę, 2 grudnia, rusza szkolna kampania promująca książki i czytelnictwo. Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek, poprzez pozostawianie ich na korytarzach szkolnych na bookcrossingowych półkach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Pomysł bookcrossingu narodził się w USA w 2001 r. Szacuje się, że na świecie krąży 9 mln „uwolnionych” książek, a w akcji uczestniczy około miliona osób.

W I LO książki będzie można zostawiać od środy, 2 grudnia, na bookcrossingowych półkach na korytarzach szkolnych.

EUROPEJSKI KONKURS MŁODYCH TŁUMACZY JUVENES TRANSLATORES
INNE

Właśnie jako jedna z 51 szkół w Polsce mieliśmy niecodzienną okazję, aby wziąć udział w europejskim konkursie młodych tłumaczy JUVENES TRANSLATORES organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej.
Konkurs ma bardzo szeroki zasięg - uczestniczą w nim uczniowie wszystkich krajów UE. 18 uczniów klas drugich zmierzyło się ze sobą w eliminacjach szkolnych I LO - konkurs kierowany jest tylko do osób urodzonych w 1998 roku.
Ostatecznie w finale naszą szkołę reprezentowali:

Aleksandra Cichecka II a
Bartosz Głowacki II a
Tomasz Korusiewicz II a
Nikola Sobczyk II e
Małgorzata Wilk IIa

Zgodnie z zasadami konkursu 26 listopada jednocześnie we wszystkich wylosowanych europejskich szkołach odbył się finał, a prace uczniów (tłumaczenia) jeszcze tego samego dnia zostały przesłane do Brukseli.

Trzymamy kciuki. Wyniki mają zostać ogłoszone w lutym.
A.G.
VI NOC FILMOWA 04-12-2015
INNE

VI NOC FILMOWA


Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Nocy Filmowej informujemy, że wymagane od nich będą zgody rodziców. Wzór zgody do pobrania na stronie internetowej szkoły


ZWIASTUN X - „MARZYCIEL”


MARZYCIEL


Rok produkcji: 2004
Reżyseria: Marc Forster
Muzyka: Jan Kaczmarek
Gatunek: Dramat


Są filmy, które po obejrzeniu szybko zapominamy lub pamiętamy niektóre sceny, ale są też takie, które „wchodzą" w nas, przenikają obrazem, muzyką i tekstem. Gdy pojawiają się napisy końcowe, mamy ochotę obejrzeć ten film jeszcze raz... ale często nie starcza nam czasu, a może odwagi, żeby pozwolić sobie na taki kaprys. „Marzyciel to film oparty na podstawie biografii J. M. Barrie'go, autora słynnego „Piotrusia Pana”. Jak możemy się domyślić, tytułowy marzyciel – Barry (Johnny Depp) to osoba bujająca w obłokach, żyjąca w swoim świecie, walcząca z konwenansami i zakłamaniem świata dorosłych. Pisarz cierpi na kryzys twórczy, do momentu kiedy spotyka wdowę Sylvię (Kate Winslet) i jej czterech synów. Chłopcy i ich mama stają się inspiracją „Piotrusia Pana”. „Marzyciel” to film, który opowiada o niepoddawaniu się konwenansom i naciskom opinii publicznej oraz realizowaniu własnych marzeń. To urokliwa opowieść o mężczyźnie, który nie chce dorosnąć i zmusza do refleksji czy w nas zostało jeszcze coś z dziecka. Ten film to nie tylko historia powstania nieśmiertelnego dzieła literackiego o przygodach „Piotrusia Pana". To wielki hołd oddany Rodzinie, to film o szacunku, harmonii, o umiejętności przeżywania radości ze wspólnie przeżytych chwil.
Muzyka w filmie naprawdę jest piękna. Jest sama w sobie opowieścią - wzruszającą, liryczną, w odpowiednim momencie zanikającą, by ukazać nam to, co jest ważne w obrazie...Jej autorem jest Jan Kaczmarek. Za muzykę do „Marzyciela” został wyróżniony „Oskarem”. Jan A.P. Kaczmarek mieszka i pracuje w Los Angeles, ale jego kariery nie można porównywać z typowymi hollywoodzkimi karierami innych współczesnych kompozytorów. Z wykształcenia prawnik, Kaczmarek porzucił dobrze zapowiadającą się karierę dyplomatyczną. Punktem zwrotnym w jego życiu, jak powiada, był okres intensywnej współpracy z teatrem Jerzego Grotowskiego. Jako artysta, Kaczmarek odkrył dla siebie kino, i przekształcał się stopniowo w kompozytora muzyki filmowej, poszerzając jednocześnie swe muzyczne horyzonty i wzbogacając twórczość o kolejne kompozycje do filmów takich jak "Całkowite Zaćmienie ", "Bliss ", "Washington Square ", " Aimée & Jaguar ", " Trzeci cud ", " Stracone Dusze " i " Quo Vadis ", wszędzie wzbudzając w widzach emocje, poruszając i ilustrując w niepowtarzalny sposób przeżycia bohaterów. Do ostatnich dzieł Kaczmarka należy piękna i emocjonalna muzyka do " Niewiernej ", uznawana już za jedno z największych osiągnięć w dziedzinie muzyki filmowej ostatnich lat. Tutaj zwiastun „Niewiernej” Niewierna, a tutaj muzyka
.

„STEFAN” JUŻ JEST!
INNE
Drodzy czytelnicy!
Z przyjemnością oznajmiamy, że trzymiesięczne prace nad kolejnym numerem „Stefana” dobiegły końca i oddajemy w Wasze ręce najnowszy, pachnący farbą drukarską numer naszej szkolnej gazety.
Numer 24 „ Stefana” okazał się mocno wypasiony, nie tylko w swojej „grubości” (aż 64 strony do zaczytania - toż to gruby Stefek!), ale również w szerokiej, a czasami kontrowersyjnej tematyce.
Każdy z was znajdzie coś interesującego dla siebie. Poczytacie o bieżących wydarzeniach szkolnych, ale i o sprawach zupełnie ze szkołą niezwiązanych. Znajdziecie artykuły całkiem na serio i te z przymrużeniem oka. Jednym słowem mamy Wam do zaoferowania coś dla ducha i coś dla ciała, humor i refleksje. Na łamach „Stefana” po raz kolejny debiutują młodzi pisarze i lirycy. Nic tylko zasiąść do lektury.
Gorąco polecamy!
Zespół redakcyjny „Stefana” i redaktor „ach jakże naczelna” prof. Małgorzata Zrebny

Gazeta dostępna w zakładce "GAZETA STEFAN"
WCZORAJ BYŁA PRÓBNA MATURA Z MATEMATYKI... BYŁY ZADANIA Z WALCA
INNE


WCZORAJ BYŁA PRÓBNA MATURA Z MATEMATYKI... BYŁY ZADANIA Z WALCA


Film i zdjęcia: WALC
VI NOC FILMOWA 04-12-2015
INNE

VI NOC FILMOWA


ZWIASTUN IX „ŻYCIE JAKO ŚMIERTELNA CHOROBA PRZENOSZONA DROGĄ PŁCIOWĄ”

ŻYCIE JAKO ŚMIERTELNA CHOROBA PRZENOSZONA DROGĄ PŁCIOWĄ


Propozycja IX „ŻYCIE JAKO ŚMIERTELNA CHOROBA PRZENOSZONA DROGĄ PŁCIOWĄ”
Rok produkcji: 2000
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Muzyka: Wojciech Kilar
Gatunek: Dramat

Tomasz jest inteligentnym, kapryśnym i gwałtownym lekarzem około sześćdziesiątki, który podejrzewa, że jest nieuleczalnie chory. Po wykonaniu serii testów jego obawy potwierdzają się. Bliskość końca wyzwala w nim pragnienie, by dokonać bezkarnie wszystkiego, czego dotąd sobie w życiu odmawiał. Chce się przekonać w praktyce jak bezpodstawne były jego dawne hamulce. Pod pozorem przyjaźni i pomocy chce zniszczyć miłość młodej parze, prowadzi grę z młodym księdzem, od którego chce uzyskać wyznanie niewiary, w końcu przygotowywuje wszystko do samobójstwa. Oczekuje jakiegoś znaku, który pokazałby mu jak iść dalej przez życie. Znak przychodzi niespodziewanie w szpitalnym pokoju... Film był polskim kandydatem do Oskara w 2001r. Zdobył 22 % głosów i zajął 2. pozycję na najlepszy film polski roku 2000.
Wojciech Kilar, pianista i kompozytor, uważany za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, takimi jak: Krzysztof Zanussi (Obce ciało), Andrzej Wajda (Pan Tadeusz), Francis Ford Coppola (Drakula), Roman Polański (Pianista) czy Krzysztof Kieślowski (Przypadek). Dla zainteresowanych: K. Zanussi o Wojciechu Kilarze tutaj: K. Zanussi o Wojciechu Kilarze , a tutaj jeden z najbardziej znanych walców jego autorstwa z filmu "Trędowata" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Trędowata. Nasi tegoroczni maturzyści już niedługo tańczyć będą poloneza właśnie do kompozycji tego wybitnego twórcy – „ Polonez z " Pana Tadeusza".

OLIMPIADA PCK
PCK


10 uczniów z klas I, II i III wzięło udział w piątek 20.11.2015 r. w etapie szkolnym XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica klasy IIe PAULINA HETNAR zdobywając największą ilość punktów. Paulina będzie reprezentowała naszą szkołę w już w grudniu w ZS im. Oskara Langego w Zawierciu, gdzie odbędzie się kolejny etap Olimpiady PCK.

Trzymamy kciuki!

Opiekun SK PCK

VI NOC FILMOWA 04-12-2015
INNE

VI NOC FILMOWA

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Nocy Filmowej informujemy, że wymagane od nich będą zgody rodziców. Wzór zgody do pobrania na stronie internetowej szkoły.

ZWIASTUN VIII „BANDYTA”


BANDYTA


Propozycja VIII „BANDYTA”

Rok produkcji: 1997
Reżyseria: Maciej Dejczer
Muzyka: Michał Lorenc
Gatunek: Dramat obyczajowy, Psychologiczny

Po raz kolejny głównym bohaterem filmu Macieja Dejczera są dzieci. Za sprawą scenariusza Cezarego Harasimowicza, któremu pomysł nasunęło zdjęcie groźnego mężczyzny z niewinnym, rumuńskim dzieckiem na rękach, również muzyki Michała Lorenca - tak pięknej, zniewalającej, iż w czasie premiery filmu wszyscy siedzieli, jak zaczarowani, słuchając jej do ostatniego taktu w trakcie napisów końcowych. Skazany na wygnanie, na zsyłkę zostaje skierowany na resocjalizację do jednego z opuszczonych, zapomnianych dziecięcych szpitali w Rumunii. Tak zaczyna się ta historia. Z początku obojętny na losy współtowarzyszy niedoli, z czasem bardzo się zmienia... Daleki od komercyjnych założeń, pozbawiony nieuzasadnionego wulgaryzmu, płytkiej akcji, jest dziełem doskonałym. Ta nieskomplikowana opowieść otacza widza aurą wzruszenia, ciepła i nostalgii, aż łza się w oku kręci. Coś, czego prostymi słowami nie sposób wyrazić. Coś szczególnego, niezapomnianego.
Autor muzyki do filmu, Michał Lorenc należy do najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Od lat często współpracuje z muzykami z zespołu „DesOrient” – polskimi specjalistami od muzyki etnicznej. Michał Lorenc jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Najbardziej znane filmy, w których ścieżka dźwiękowa jest jego autorstwa to:”Magma”, „Bandyta”, „Psy”, „Kroll”, „ Przedwiośnie”, „Złoto dezerterów”, „Różyczka”. „Jan Paweł II”, „Czarny czwartek” i wiele innych. Więcej o kompozytorze tutaj:Michał Lorenc

ZGODA NA NOC FILMOWĄ
PODSUMOWANIE DNIA KAWY
INNE

Jesteście największymi „kawowymi łasuchami”!
19 listopada 2015 odbyła się w naszej szkole XI Edycja Dnia Kawy. Jak zwykle było aromatycznie, słodko i wesoło. Wypiliście wszystko i wyjedliście wszystko, za co serdecznie dziękujemy :-) Tym samym udało się pobić szkolny rekord dobroczynności i … UWAGA, UWAGA… zebraliśmy aż 1428,34 zł.
Zebrane fundusze przeznaczymy na przygotowanie „Mikołajkowego spotkania” oraz świątecznych paczek dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gołuchowicach. Bardzo dziękujemy wszystkim klasom, które pomogły swoimi pysznymi wypiekami, aby ten dzień się udał. Dziękujemy za zaangażowanie uczniów, którzy przynosili potrzebne produkty i niezbędne rzeczy. DZIĘKUJEMY! Giuseppe Verdi twierdził, że: „Kawa to balsam dla ducha i ciała.” Udowodniliście to w 100%.

MZ. i ID

Ps. Kończymy tradycyjnie: Niech moc kawy będzie z Wami!
Do zobaczenia w kolejnym roku!

WYSTĘP ARTYSTYCZNY W MOK "CENTRUM" ZAWIERCIE
INNE

"Anielskie głosy z I Liceum Ogólnokształcącego,im. Stefana Żeromskiego zapraszam na scenę"- tymi słowami zapowiadał nasze "gwiazdy" prowadzący koncert z okazji Święta Niepodległości- sierżant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 15 listopada Katarzyna Janoska, Katarzyna Wnuk, Marta Skowron i Julia Szkarłat wykonały utwory patriotyczne, tym samym towarzysząc orkiestrze policyjnej z Katowic. w repertuarze znalazły się: "Tango na głos i orkiestrę", "Opadły mgły", "A mury runą",
"Dziewczyno z granatem w ręku", 'Kocham Cię życie", "Wojenko, wojenko". Dziewczęta spisały się profesjonalnie, jestem z Was bardzo dumna. Dziękuję za współpracę, to zaszczyt pracować z Wami.
Opiekun grupy: mgr Katarzyna Zemła

PODSUMOWANIE WOLONTARIATU
INNE

W dniu 20 listpada odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i podziękowania dla Wolontariuszy, wspierających organizację naszych zawodów: Sztafetowe Mistrzostwa Jury w Półmaratonie. Wydarzenie odbywało się 11.11.2015 r w Hotelu Fajkier.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc wszystkim Wolontariuszom.
W najbliższą środę (jako upominek) wszyscy spotkają się w SPA w Hotelu Fajkier, a tam dalsza część sesji zdjęciowej.
A tymczasem zobaczcie sylwetki części naszych Bohaterów profesjonalnym okiem Grzegorza Maciąga.

Strona 1 z 106 1 2 3 4 > >>